کوتاه
مکانیسم پیانو که باعث می شود چکش ها هنگام فشار دادن یک کلید به تارها بخورد، اکشن نامیده می شود....

همه چیز درباره اکشن پیانو

All About Piano Action

سینا یعقوبی
همه چیز درباره اکشن پیانو
  1. اکشن پیانو چیست؟
  2. معرفی بیشتر action
  3. عملکرد پیانو اکشن
  4. تصویر کلی از کارکرد این مکانیسم
  5. مکانیسم داخلی اکشن پیانو

اکشن پیانو چیست؟

مکانیسم پیانو های آکوستیک و دیجیتال را که باعث می شود چکش ها هنگام فشار دادن یک کلید به تارها بخورد، اکشن نامیده می شود. در واقع این مکانیزم یکی از مهم ترین قسمت های پیانو است که معمولا دارای بیش از 5000 قطعه می باشد که کاملا هماهنگ  با یکدیگر کار می کنند. در واقع هر یک از این قطعات نقش مهمی را در نواختن نت ایفا می کنند  در صورت فقدان تنها یک قطعه نواختن نت غیرممکن می شود. هر یک از قطعات این مکانیزم کاملا هماهنگ و منظم به ایفای نقش خود می پردازندتا نت نواخته شود.

اکشن پیانو چیست

معرفی بیشتر action

مکانیسم اکشن پیانو (همچنین به عنوان مکانیسم اکشن کلیدی نیز شناخته می شود) یک پیانو یا سایر صفحه کلیدهای موسیقی، مجموعه مکانیکی است که فرورفتگی کلیدها را به حرکت سریع چکش تبدیل می کند، که باعث ضربه به سیم ها و در نتیجه تولید صدا می شود. به عبارت دیگراکشن پیانو همه قسمت های متحرکی است که انگشتان پیانیست را به تارها وصل می کند. با کلاویه های سفید و سیاه شروع می شود و با چکش های پوشیده از نمد به پایان می رسد. در حقیقت هر کلاویه در اصل یک ماشین پیچیده است که برای به نمایش گذاشتن هنر نوازنده و نیز تولید تنوع بی شمار صدا و تون های متفاوت طراحی شده است.

اکشن در واقع مکانیسم انتقال ضربه ی وارد شده به کلاویه به ضربه ی چکش، بالا رفتن جک و در نهایت ارتعاش سیم ها و تولید صدا است. از سوی دیگر طراحی مکانیکی مکتنیسم اکشن روی بسیاری از ویژگی های ساز تاثیر می گذارد که پارامترهای مهمی برای نوازندگی هستند. علاوه بر این، رنگ صدا و همچنین حجم آن به ترتیب با توجه به شکل و دامنه موج صوتی  هر دو تحت تأثیر این مکانیسم هستند. اهمیت این مکانیسم با قرن ها تلاش برای یافتن راهکار مناسب برای ارتقا و بهبودش برجسته می شود.

عملکرد اکشن پیانو به چه صورت می باشد

عملکرد پیانو اکشن

در واقع پیانو اکشن یک مکانیسم شگفت انگیز با مسئولیت عظیم است و وظیفه ی مهمش انتقال موسیقی از انگشت های پیانیست به تارهای ساز است و به نوازنده اجازه می دهد علاوه بر ظرافت های موسیقی، روح و قلبش را از طریق ساز به قلب شنواندگان به طور رسا بیان کند. هم چنین دستیابی به " انتقال بدون درز انرژی" یک پروسه بلند مدت است و برای دستیابی دقیق به آن تمام 8000 قطعه ی این مکانیسم باید کاملا منظم و هماهنگ در ارتباط با یکدیگر کار کنند.

حتی کوچک ترین تغییر در موقیعت و یا عملکرد یک جزء می تواند سبب ایجائ اختلال در عملکرد مکانیسم شود و در نتیجه پیانو عملکرد مناسبی از خود نشان ندهد.هنگام برزو مشکل در این مکانیسم، کیفیت اجرای نوازنده کم می شود به طوری لحن مطلوب از بین می رود هم چنین موسیقی نواخته شده هم برای نوازنده و هم برای شنوندگان رضایت بخش نخواهد بود.

0 تا 100 اکشن پیانو

تصویر کلی از کارکرد این مکانیسم

هنگامی که یک کلید پیانو فشار داده می شود، چکش مربوطه برای ضربه زدن به سیم  بالا می رود و باعث تکان خوردن سیم ها می شود. انرژی ارتعاشی از طریق مولفه ای به نام bridge که در بالای صفحه ی صوتی قرار دارد به صفحه ی صوتی منتقل می شود. از طرفی دیگر با توجه به اینکه صفحه ی صوتی دارای کشش فوق العاده ای می باشد، وقتی که انرژی صوتی را دریافت می کند باعث ایجاد صدا در محیط می شود. در واقع ارتعاشات صفحه ی صوتی هنگامی که پیانو نواخته می شود همان "تن" موسیقی هستند که به گوش شنونده می رسند. این توصیف احتمالا برای درک نحوه ایجاد صدا در یک پیانو برایتان کافی باشد. اما علاوه بر این توصیفات مراحل بسیاری نیز وجود دارد.

همه چیز در رابطه با اکشن پیانو

مکانیسم داخلی اکشن پیانو

وقتی یک کلاویه ی یک گرند پیانو فشرده می شود، انتهای دیگر کلاویه با نیروی برابر به سمت بالا می رود. این حرکت کلاویه ها باعث بالا امدن پیچی به نام "capstan" می شود. capstan زیر یک لولا چند وجهی به نام wippen قرار دارد که شامل یک قسمت L شکل به نام "جک" است. هم چنین نیروی کپستن سبب بالا رفتن ویپن می شود که باعث فرو رفتن جک به درون مولفه ی دیگری می شود که "knuckle" نامیده می شود و در یک طرف بدنه ی چکش قرار دارد.

فشار وارد بر کاکل و چکش باعث بالا رفتن این دو مولفه می شود در نتیجه چکش نمدی (که در انتهای دیگر بدنه ی چکش محکم شده است) به سمت ریسمان رانده می شود تا به آن ضربه ارد کرده و در نتیجه تولید صدا کند. از این توصیفات دریافتیم که جریان انرژِی از کلاویه ای که فشرده می شود تا تاری که مرتعش می شد مجموعه ی پیچیده ای از پروسه ای است که منجر به ضربه ی نهایی چکش و در نهایت تولید صدا می شود.

 

اکتاو در پیانو چیست  قطعات پیانو  زیباترین قطعات پیانو  طرز کار پیانو  اجزای پیانو  کلاویه های پیانو

هنوز نظری گذاشته نشده است.

نظر خود را بیان کنید...

افزودن نظر

پرسش جدید
دسترسی سریع